Shaarli - en to ja translation catalogue (125 entries)

en:  [plugin incompatibility]:
ja: [非対応のプラグイン]:

en: (private bookmark with thumbnail demo)
ja: (サムネイルデモが付属しているプライベートブックマーク)

en: <pre>Sessions do not seem to work correctly on your server.<br>Make sure the variable "session.save_path" is set correctly in your PHP config, and that you have write access to it.<br>It currently points to %s.<br>On some browsers, accessing your server via a hostname like 'localhost' or any custom hostname without a dot causes cookie storage to fail. We recommend accessing your server via it's IP address or Fully Qualified Domain Name.<br>
ja: <pre>セッションが正常にあなたのサーバー上で稼働していないようです。<br>PHP の設定ファイル内にて、正しく "session.save_path" の値が設定されていることと、権限が間違っていないことを確認してください。<br>現在 %s からPHPの設定ファイルを読み込んでいます。<br>一部のブラウザーにおいて、localhost や他のドットを含まないホスト名にてサーバーにアクセスする際に、クッキーを保存できないことがあります。IP アドレスや完全なドメイン名でサーバーにアクセスすることをおすすめします。<br>

en: A demo plugin covering all use cases for template designers and plugin developers.
ja: テンプレートのデザイナーや、プラグインの開発者のためのすべての状況に対応できるデモプラグインです。

en: A plugin that adds Piwik tracking code to Shaarli pages.
ja: Piwik のトラッキングコードをShaarliに追加するプラグインです。

en: Add a button in the toolbar allowing to watch all videos.
ja: すべての動画を閲覧するボタンをツールバーに追加します。

en: Add link
ja: リンクを追加

en: Adding a shaare without entering a URL creates a text-only "note" post such as this one.
    This note is private, so you are the only one able to see it while logged in.
    
    You can use this to keep notes, post articles, code snippets, and much more.
    
    The Markdown formatting setting allows you to format your notes and bookmark description:
    
    ### Title headings
    
    #### Multiple headings levels
      * bullet lists
      * _italic_ text
      * **bold** text
      * ~~strike through~~ text
      * `code` blocks
      * images
      * [links](https://en.wikipedia.org/wiki/Markdown)
    
    Markdown also supports tables:
    
    | Name    | Type      | Color  | Qty   |
    | ------- | --------- | ------ | ----- |
    | Orange  | Fruit     | Orange | 126   |
    | Apple   | Fruit     | Any    | 62    |
    | Lemon   | Fruit     | Yellow | 30    |
    | Carrot  | Vegetable | Red    | 14    |
ja: URL を追加せずに shaare を作成すると、テキストのみのこのような "ノート" が作成されます。
    このノートはプライベートなので、ログイン中のあなたしか見ることはできません。
    
    あなたはこれをメモ帳として使ったり、記事を投稿したり、コード スニペットとしたりするなどといったことに使えます。
    
    Markdown フォーマットの設定により、ノートやブックマークの概要を以下のようにフォーマットできます:
    
    ### タイトル ヘッダー
    
    #### 複数の見出し
     * 箇条書きリスト
     * _イタリック_ 文字
     * **ボールド** 文字
     * ~~打ち消し~~ 文字
     * `コード` ブロック
     * 画像
     * [リンク](https://en.wikipedia.org/wiki/Markdown)
    
    Markdown は表もサポートします:
    
    | 名前    | 種類      | 色  | 数量   |
    | ------- | --------- | ------ | ----- |
    | オレンジ  | 果物     | 橙 | 126   |
    | リンゴ   | 果物     | 任意    | 62    |
    | レモン   | 果物     | 黄 | 30    |
    | 人参  | 野菜 | 赤    | 14    |

en: Adds the addlink input on the linklist page.
ja: リンク一覧のページに、リンクを追加するためのフォームを表示する。

en: An error occurred while running the update
ja: 更新中に問題が発生しました

en: An error occurred while trying to save plugins loading order.
ja: プラグインの読込順を変更する際にエラーが発生しました。

en: An unexpected error occurred.
ja: 予期しないエラーが発生しました。

en: Array offset and link ID must be equal.
ja: Array オフセットとリンクのIDは同じでなければなりません。

en: Automatic
ja: 自動

en: Background color (light grey)
ja: 背景色 (灰色)

en: Bad response from the hub %s
ja: ハブ %s からの不正なレスポンス

en: Bookmark with identifier %s could not be found.
ja: %s という識別子を持ったブックマークは見つかりませんでした。

en: Cannot purge %s: no directory
ja: %s を削除できません: ディレクトリが存在しません

en: Change password
ja: パスワードを変更

en: Configuration value is required for %s
ja: %s には設定が必要です

en: Configuration was saved.
ja: 設定は保存されました。

en: Configure
ja: 設定

en: Could not parse history file
ja: 履歴ファイルを正常に復元できませんでした

en: Could not post to %s
ja: %s に登録できませんでした

en: Could not publish to PubSubHubbub: %s
ja: PubSubHubbub に登録できませんでした: %s

en: Daily
ja: デイリー

en: Dark main color (e.g. visited links)
ja: 暗い方の メイン カラー (例: 閲覧済みリンク)

en: Default colors plugin error: This plugin is active and no custom color is configured.
ja: 既定の色のプラグインにおけるエラー: このプラグインは有効なので、カスタム カラーは適用されません。

en: Direct link
ja: ダイレクトリンク

en: Edit
ja: 共有

en: Enable PubSubHubbub feed publishing.
ja: PubSubHubbub へのフィードを公開する。

en: English
ja: 英語

en: Error accessing
ja: 読込中にエラーが発生しました

en: Error while saving plugin configuration:
ja: プラグインの設定ファイルを保存するときにエラーが発生しました:

en: Error while writing config file after configuration update.
ja: 設定ファイルを更新した後の書き込みに失敗しました。

en: Export
ja: エクスポート

en: File %s (%d bytes)
ja: ファイル %s (%d バイト)

en: For each link, add a QRCode icon.
ja: それぞれのリンクについて、QRコードのアイコンを追加する。

en: For each link, add an Archive.org icon.
ja: それぞれのリンクに、Archive.org のアイコンを追加する。

en: French
ja: フランス語

en: German
ja: ドイツ語

en: History file isn't readable or writable
ja: 履歴ファイルを読み込む、または書き込むための権限がありません

en: Import
ja: インポート

en: Insufficient permissions:
ja: 権限がありません:

en: Internal Error: A link should always have an id and URL.
ja: エラー: リンクにはIDとURLを登録しなければなりません。

en: Invalid bookmark ID provided.
ja: 不正なブックマーク ID が入力されました。

en: Invalid export selection:
ja: 不正なエクスポートの選択:

en: Invalid setting key parameter. String expected, got:
ja: 不正なキーの値です。文字列が想定されていますが、次のように入力されました:

en: Invalid tags provided.
ja: 不正なタグが入力されました。

en: Invalid visibility provided.
ja: 不正な公開設定が入力されました。

en: Isso plugin error: Please define the "ISSO_SERVER" setting in the plugin administration page.
ja: Isso プラグインエラー: "ISSO_SERVER" の値をプラグイン管理ページにて指定してください。

en: Isso server URL (without 'http://')
ja: Isso server URL ('http://' 抜き)

en: Japanese
ja: 日本語

en: Let visitor comment your shaares on permalinks with Isso.
ja: Isso を使って、あなたのパーマリンク上のリンクに第三者がコメントを残すことができます。

en: Login
ja: ログイン

en: Main color (navbar green)
ja: メイン カラー (ナビバーの緑)

en: Manage tags
ja: タグを設定

en: My secret stuff... - Pastebin.com
ja: わたしのひ💗み💗つ💗 - Pastebin.com

en: No import file provided.
ja: 何のインポート元ファイルも指定されませんでした。

en: Note:
ja: 注:

en: Note: Shaare descriptions
ja: 説明: Shaare の概要

en: Other demo parameter
ja: 他のデモ パラメーター

en: Override default theme colors. Use any CSS valid color.
ja: 既定のテーマの色を上書きします。どのような CSS カラーコードでも使えます。

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Picture wall
ja: ピクチャウォール

en: Picture wall unavailable (thumbnails are disabled).
ja: ピクチャ ウォールは利用できません (サムネイルが無効化されています)。

en: Piwik plugin error: Please define PIWIK_URL and PIWIK_SITEID in the plugin administration page.
ja: Piwik プラグインエラー: PIWIK_URL と PIWIK_SITEID の値をプラグイン管理ページで指定してください。

en: Piwik site ID
ja: Piwik サイトID

en: Play Videos
ja: 動画を再生

en: Please select an export mode.
ja: エクスポート モードを指定してください。

en: Please synchronize them.
ja: それらを同期してください。

en: Plugin "%s" files not found.
ja: プラグイン「%s」のファイルが存在しません。

en: Plugin Administration
ja: プラグイン管理

en: Requested page could not be found.
ja: リクエストされたページは存在しません。

en: Save to wallabag
ja: Wallabag に保存

en: Search | Search
ja[0]: 検索
ja[1]: 検索

en: Search:
ja: 検索:

en: Setting not set
ja: 未設定

en: Setting successfully saved.
ja: 設定が正常に保存されました。

en: Shaare a new link
ja: 新しいリンクを追加

en: Shaarli could not create the config file. Please make sure Shaarli has the right to write in the folder is it installed in.
ja: Shaarli は設定ファイルを作成できませんでした。Shaarli が正しい権限下に置かれていて、インストールされているディレクトリに書き込みできることを確認してください。

en: Shaarli has already been installed. Login to edit the configuration.
ja: Shaarli がインストールされました。ログインして設定を変更できます。

en: Shaarli is now configured. Please login and start shaaring your bookmarks!
ja: Shaarli の設定が完了しました。ログインして、あなたのブックマークを登録しましょう！

en: Shaarli will automatically pick up the thumbnail for links to a variety of websites.
    
    Explore your new Shaarli instance by trying out controls and menus.
    Visit the project on [Github](https://github.com/shaarli/Shaarli) or [the documentation](https://shaarli.readthedocs.io/en/master/) to learn more about Shaarli.
    
    Now you can edit or delete the default shaares.
ja: Shaarli は自動的に多様なウェブサイトのサムネイルを取得します。
    
    あなたの新しい Shaarli インスタンスをコントロールやメニューを試したりして、探検してください。
     [Github](https://github.com/shaarli/Shaarli) または [the documentation](https://shaarli.readthedocs.io/en/master/) でプロジェクトを訪問して、Shaarli をもっとよく知ることができます。
    
    今から、既定の shaares を編集したり、削除したりすることができます。

en: Shared bookmarks on
ja: 次において共有されたリンク

en: Shhhh! I'm a private link only YOU can see. You can delete me too.
ja: シーッ！ これはあなたしか見られないプライベートリンクです。消すこともできます。

en: Tag
ja: タグ

en: The file you are trying to upload is probably bigger than what this webserver can accept (%s). Please upload in smaller chunks.
ja: あなたがアップロードしようとしているファイルは、サーバーが許可しているファイルサイズ (%s) よりも大きいです。もう少し小さいものをアップロードしてください。

en: The link you are trying to reach does not exist or has been deleted.
ja: 開こうとしたリンクは存在しないか、削除されています。

en: The old password is not correct.
ja: 元のパスワードが正しくありません。

en: The personal, minimalist, super-fast, database free, bookmarking service
ja: 個人向けの、ミニマムで高速でかつデータベースのいらないブックマークサービス

en: The tag was removed from %d bookmark. | The tag was removed from %d bookmarks.
ja[0]: %d 件のリンクからタグが削除されました。
ja[1]: %d 件のリンクからタグが削除されました。

en: The tag was renamed in %d bookmark. | The tag was renamed in %d bookmarks.
ja[0]: このタグを持つ %d 件のリンクにおいて、名前が変更されました。
ja[1]: このタグを持つ %d 件のリンクにおいて、名前が変更されました。

en: This bookmarks already exists
ja: このブックマークは既に存在します。

en: This is a parameter dedicated to the demo plugin. It'll be suffixed.
ja: これはデモプラグイン専用のパラメーターです。末尾に追加されます。

en: Thumbnails update
ja: サムネイルの更新

en: Today
ja: 今日

en: Tools
ja: ツール

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Video player
ja: 動画プレイヤー

en: View on archive.org
ja: archive.org 上で表示する

en: Wallabag API URL
ja: Wallabag のAPIのURL

en: Wallabag API version (1 or 2)
ja: Wallabag のAPIのバージョン (1 または 2)

en: Wallabag plugin error: Please define the "WALLABAG_URL" setting in the plugin administration page.
ja: Wallabag プラグインエラー: "WALLABAG_URL" の値をプラグイン管理ページにおいて指定してください。

en: Welcome to Shaarli!
    
    Shaarli allows you to bookmark your favorite pages, and share them with others or store them privately.
    You can add a description to your bookmarks, such as this one, and tag them.
    
    Create a new shaare by clicking the `+Shaare` button, or using any of the recommended tools (browser extension, mobile app, bookmarklet, REST API, etc.).
    
    You can easily retrieve your links, even with thousands of them, using the internal search engine, or search through tags (e.g. this Shaare is tagged with `shaarli` and `help`).
    Hashtags such as #shaarli #help are also supported.
    You can also filter the available [RSS feed](/feed/atom) and picture wall by tag or plaintext search.
    
    We hope that you will enjoy using Shaarli, maintained with ❤️ by the community!
    Feel free to open [an issue](https://github.com/shaarli/Shaarli/issues) if you have a suggestion or encounter an issue.
ja: Shaarli へようこそ！
    
    Shaarli では、あなたのお気に入りのページをブックマークしたり、それを他の人と共有するか、またはプライベートなものとして保管することができます。
    加えて、あなたのブックマークにこの項目のように概要を追加したり、タグ付けしたりすることができます。
    
    `+Shaare` ボタンをクリックすることで新しい shaare を作成できます。また、推奨されたツールを使うこともできます (ブラウザー 拡張機能、モバイル アプリ、ブックマークレット、REST API など...)。
    
    また、簡単にあなたのリンクを取得できます。それが何千と登る数であっても、内部の検索エンジンや、タグを使って検索できます (例えば、この Shaare は `shaarli` と `help` というタグが付いています)。
    #shaarli や #help といったハッシュタグもサポートされています。
    タグやテキスト検索による [RSS フィード](/feed/atom) や ピクチャー ウォール で項目を絞ることもできます。
    
    私たちはあなたが Shaarli を楽しんでくれることを願っています。Shaarli はコミュニティーによって ♡ と共にメンテナンスされています！
    何か問題に遭遇したり、提案があれば、気軽に  [Issue](https://github.com/shaarli/Shaarli/issues) を開いてください。

en: Welcome to Shaarli! This is your first public bookmark. To edit or delete me, you must first login.
    
    To learn how to use Shaarli, consult the link "Documentation" at the bottom of this page.
    
    You use the community supported version of the original Shaarli project, by Sebastien Sauvage.
ja: Shaarli へようこそ！ これはあなたの最初の公開ブックマークです。これを編集したり削除したりするには、ログインする必要があります。
    
    Shaarli の使い方を知るには、このページの下にある「ドキュメント」のリンクを開いてください。
    
    あなたは Sebastien Sauvage による、コミュニティーサポートのあるバージョンのオリジナルのShaarli プロジェクトを使用しています。

en: Wrong login/password.
ja: 不正なユーザー名、またはパスワードです。

en: Wrong token.
ja: 不正なトークンです。

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You are not authorized to add a link.
ja: リンクを追加するには、ログインする必要があります。

en: You are not authorized to alter config.
ja: 設定を変更する権限がありません。

en: You are not supposed to change a password on an Open Shaarli.
ja: 公開されている Shaarli において、パスワードを変更することは想定されていません。

en: You have been banned after too many failed login attempts. Try again later.
ja: 複数回に渡るログインへの失敗を検出しました。後でまた試してください。

en: You have enabled or changed thumbnails mode.
ja: サムネイルのモードを有効化、または変更しました。

en: You must provide the current and new password to change it.
ja: パスワードを変更するには、現在のパスワードと、新しいパスワードを入力する必要があります。

en: You must specify an integer as a key.
ja: 正常なキーの値ではありません。

en: You're not authorized to alter the datastore
ja: 設定を変更する権限がありません

en: Your PHP version is obsolete! Shaarli requires at least PHP %s, and thus cannot run. Your PHP version has known security vulnerabilities and should be updated as soon as possible.
ja: 使用している PHP のバージョンが古すぎます! Shaarli の実行には最低でも PHP %s が必要です。 現在使用している PHP のバージョンには脆弱性があり、できるだけ速やかにアップデートするべきです。

en: Your password has been changed
ja: あなたのパスワードは変更されました

en: directory is not readable
ja: ディレクトリを読み込めません

en: directory is not writable
ja: ディレクトリに書き込めません

en: file is not readable
ja: ファイルを読み取る権限がありません

en: file is not writable
ja: ファイルを書き込む権限がありません

en: has an unknown file format. Nothing was imported.
ja: は不明なファイル形式です。インポートは中止されました。

en: php-gd extension must be loaded to use thumbnails. Thumbnails are now disabled. Please reload the page.
ja: サムネイルを使用するには、php-gd エクステンションが読み込まれている必要があります。サムネイルは無効化されました。ページを再読込してください。
